karaağaç helva tahin pekmez  
helva-pekmez iso tahin,ceviz iso22000
 
 
 
helva-anasayfa tahin-kurumsal pekmez-ürünlerimiz susam-iletisim
 
 
 
 
 

Helva

Helva, bir tarihtir.
Hem besleyici hem de lezzetli bir besin kaynağı olarak asırlar boyunca Orta Asya ve Güney Avrupa dahil olmak üzere Türk, Arap ve Yahudi kimliğine rastlanılan her yerdedir.

Helva, bir kültürdür.
Tarihçesi Pakistan veya Hindistan’a dayandırılsa da özellikle Osmanlı’nın vazgeçemediği, ziyafetlerinden ve sofralarından eksik etmediği tatlıların hasıdır.
Farklı kültürlerde farklı çeşitlerine rastlanan, Balkanlar ve Ortadoğu’da tahinle yapılanların yanısıra Hindistan ve Bangladeş’te bezelye ve havuçtan imal edilen bir tatlıdır.

Helva, bir gelenektir.
Adetlerimize göre doğumlarda, ölümlerde, askere giderken, hac dönüşünde, yeni bir ev sahibi olurken, yağmur dualarında, kuzunun sütten kesilme günü olan "Yoğurt Bayramı"nda, "Çiğdem Düğünü"nde (ilk çiğdemin görüldüğü gün) evlerde yapılıp eşe dosta dağıtılandır.

İslam dininde, 3 Aylar diye bilinen (Hicrî Recep, Şaban, Ramazan) aylarının ilk gününde ev helvası yapılarak küçük kaseler içerisine konularak kapı atlamadan her komşuya dağıtılır.

Helva, bir lezzettir.
Temel malzemeleri un ya da irmik, yağ, şeker, süt, kaymaktır. Ortadoğu ve Ön Asya'da irmik unu, şeker, su, tuz ve tarçın çeşitlemeleri ile yapılan, damakta farklı bir tat bırakandır.

 
fıstıklı helva sade helva
susam yazlık helva
çörek helva
tahin,pekmez,helva,susam
 
designed by emrahduzer.com